GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Fruktservis 8559363
*
nr 855 9363
Fruktservis
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 oktober 2013
kl 18:48:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/10 16:44:14
1
Vinnande bud
28/10 18:16:34
2
150 kr
28/10 18:16:58
2
250 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle nagg svensk keramik
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:49
-
9160 Kaffegods
12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:41
-
9086 Kaffekoppar
12 st, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 cm. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:11
-
9156 Kaffeservis
25 delar, porslin med floral gulddekor, 10 kaffeko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:39
-
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:56
-
2045 Kaffeservis
Karin Björquist (1927-2018), Sverige, Gustavsberg,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:37
*
Fruktservis
nr 855 9363
Fruktservis
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/10 16:44:14 | 1 | Vinnande bud |
28/10 18:16:34 | 2 | 150 kr |
28/10 18:16:58 | 2 | 250 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle nagg svensk keramik
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:49 -
9160 Kaffegods
12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:41 -
9086 Kaffekoppar
12 st, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 cm. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:11
-
9156 Kaffeservis
25 delar, porslin med floral gulddekor, 10 kaffeko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:39 -
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:56 -
2045 Kaffeservis
Karin Björquist (1927-2018), Sverige, Gustavsberg,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:37